فرق بین Power Off-On و Rebooting در گوشی چیست؟

فرق بین Power Off-On و Rebooting در گوشی

امروزه مردم بیشتر و بیشتر به گوشی تکیه و اطمینان می‌کنن. در طول روز استفاده کمی از کامپیوتر داریم اما تصور یک لحظه بدون گوشی بودن هم ما رو وحشت زده می‌کنه. با وجود استفاده دائم از گوشی، تفاوت بین خاموش/روشن کردن گوشی و راه اندازی مجدد رو می‌دونید؟ ممکنه به نظر برسه تفاوتی بین این دو وجود نداره اما در واقع تفاوت‌های زیادی بین اون‌هاست!

سرعت‌های متفاوت

فرق بین Power Off-On و Rebooting در گوشی

راه اندازی مجدد سیستم خیلی سریع‌تر از خاموش و روشن کردن هست. چرا؟ چون برای خاموش کردن گوشی و راه اندازی مجدد اون به زمان طولانی تری نیازه ولی راه اندازی مجدد اون مراحل زیاد رو نداره. پس سریع‌تر هست. در واقع وقتی که شما گوشی رو خاموش/روشن می‌کنید، مثل کامپیوتر عمل می‌کنه. یعنی تمام مرحله‌های سخت افزاری رو پشت سر میذاره.

بیشتر بخوانید : چطوری صفحه نمایش رو از طریق Google Duo به اشتراک بزاریم؟

با خاموش شدن سیستم، سخت افزار هم خاموش میشه و با روشن شدن، سخت افزارها دوباره راه اندازی میشن و این روند رو کند می‌کنه. راه اندازی مجدد، راه اندازی نرم افزار گوشی هست و شامل سخت افزار نمیشه. برای همین سیستم به طور خودکار کلی از مراحل رو رد می‌کنه و مستقیم وارد سیستم عامل گوشی میشه. به همین دلیل کل روند سریع‌تر هست.

مصرف انرژی متفاوت

فرق بین Power Off-On و Rebooting در گوشی

وقتی گوشی خاموش میشه، سیستم و سخت افزار هم خاموش میشن. با روشن شدن گوشی تمام سخت افزارهای گوشی دوباره آزمایش و تمام داده‌ها هم بارگذاری مجدد میشن. علاوه بر اون CPU هم با تمام سرعت کار می‌کنه. در نتیجه مصرف انرژی بیشتر میشه. ولی راه اندازی مجدد فقط یک ری استارت در سطح نرم افزار گوشی هست. این سیستم همونطور که در بالا گفتیم از برخی مراحل به طور خودکار رد میشه و مستقیم وارد رابط سیستم عامل میشه. پس صرفه جویی انرژی در این مورد بیشتره.

روند مختلف حذف داده‌ها

فرق بین Power Off-On و Rebooting در گوشی

با خاموش شدن گوشی که سیستم و سخت افزار هم خاموش میشن، ممکنه بعضی از داده‌های سیستم حذف بشه. ولی راه اندازی مجدد چون کاری با سخت افزار نداره، پس برخی از داده‌های سیستم رو حذف نمی‌کنه.

بیشتر بخوانید : نحوه اضافه کردن میانبرهای Google Maps به صفحه اصلی Android

همچنین برای پاک کردن کش توصیه میشه از ری استارت کردن به جای خاموش/روشن استفاده بشه.

تفاوت در عملکرد

فرق بین Power Off-On و Rebooting در گوشی

خاموش/روشن شدن گوشی در مقایسه با راه اندازی مجدد، عملکرد روان و بهتری داره. همچنین راه اندازی مجدد تمام سیستم عامل و نرم افزارها رو مجدد راه اندازی می‌کنه. به همین دلیل گاهی اوقات در آموزش‌ها توصیه میشه که گوشی رو ری استارت کنید. بعضی از داده‌های ناخواسته (junk data) هم به طور همزمان حذف میشن. وقتی دوباره از گوشی استفاده می‌کنید به وضوح مشخصه که سرعت اون خیلی سریع‌تر از قبله. استفاده روزانه از گوشی باعث ایجاد داده‌های غیرضروری میشه و روند گوشی رو کاهش میده و باعث کند شدن اون میشه.

منبع : c.mi.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *